Bármilyen ellentmondásosan hangzik, van olyan zsír, amelyből jó, ha sokat fogyasztunk. Az Omega-3 zsírsavak többszörösen telítetlen zsírok amelyek fontos szerepet játszanak számos élettani folyamatban, a véralvadás és a vérnyomás szabályozásától egészen a gyulladás csökkentéséig. Jelentőségükre akkor derült fény, amikor vizsgálni kezdték miért olyan ritka az ízületi gyulladás és a szívbetegség az eszkimók között.
A szívünkre gyakorolt hatása
A szív- és érrendszeri betegségek az első számú halálokok között szerepelnek a felnőtt lakosság körében. A szívrohamok többsége akkor következik be, amikor vérrögök keletkeznek az artériákban, amelyek gátolják a vér áramlását és az oxigén eljutását a szívbe. Számtalan kutatás igazolta, hogy az ómega-3 zsírsavakban gazdag étrend csökkentheti a szívroham és a stroke kialakulásának kockázatát.
- A vérerek beszűkülését okozó egyes prosztaglandinok, leukotriének és tromboxánok termelődését gátolják, ezáltal csökkentik a vérnyomást.
- Megakadályozzák, hogy a vérlemezkék összetapadjanak és vérrögöt képezzenek.
- Csökkentik a trigliceridek szintjét. Ezek a koleszterinnel rokon vérzsírok hozzájárulhatnak a szívbetegség kialakulásához.
- Csökkentik a gyulladást az artériákban, és hatásukra a szív képes lesz erősebben pumpálni.
- Az Omega-3 zsírsavak nemcsak a megelőzésben jutnak jelentős szerephez, hanem bizonyítottan fokozhatják a már kialakult betegség terápiájának hatékonyságát is. Nagy adagokban alkalmazva segítenek megakadályozni a koszorúér újbóli elzáródását, amely gyakran előfordul olyan betegeknél, akiken angioplasztikát hajtottak végre egy elzáródott ér megnyitására.
Széles körű egészségvédelem
A kutatási eredmények alapján az ómega-3 zsírsavak igen sokféle módon óvják egészségünket. Többek között hasznosnak bizonyulhatnak az alábbi területeken:
- A krónikus bélgyulladás kezelése: 1 évig tartó kísérlet szerint, amelyben Crohn-betegségben szenvedő személyek vettek részt, a halolaj-kiegészítőt szedők 69 százaléka maradt tünetmentes, szemben az egyéb kezelésben részesülők mindössze 28 százalékával.
- A mentális egészség javítása: Néhány kutató úgy véli, hogy a depresszió előfordulásának gyakoribbá válása az Egyesült Államokban részben összefügg a halfogyasztás visszaesésével. Az ómega-3 zsírsav alacsony szintje miatt meggyengülhet a sejthártya, és csökkenhet bizonyos neurotranszmitterek képződése az agyban. Annak a 44 bipoláris zavarban (mániás depresszióban) szenvedő betegnek, akik részt vettek egy ezzel kapcsolatos vizsgálatban, közel kétharmada mutatott javulást, miután halolajat kapott.
- A lupus visszaszorítása: Halolaj-kiegészítők szedésének hatására a bőrfarkasnak is nevezett súlyos autoimmun betegség tünetei enyhülnek, valószínűleg azért, mert az ómega-3 zsírsavak csökkentik a gyulladást, és megakadályozzák az immunrendszer túlműködését.
- A menstruációs fájdalom csillapítása: Az ómega-3 zsírsavak csökkenthetik a görcsök és a fájdalom kialakulásáért felelős vegyületek, a prosztaglandinok szintjét.
- A rák megelőzése: Néhány előzetes eredmény szerint a halolaj segíthet az emlő- és a vastagbélrák megelőzésében.
Az Omega -3 zsírsavak forrásai
Az Omega-3 zsírsavak legjobb forrásai az olajos húsú halak, például a lazac, a makréla, a friss tonhal, valamint a szardínia. Próbáljuk meg hetente legalább kétszer az étlapra tűzni ezeket.
Omega-3 zsírsavakhoz máshonnan is hozzájuthatunk: szedhetünk halolajkapszulát, az ételek készítéséhez használhatunk repce-, mogyoró- vagy szójaolajat, és ehetünk lenmagot. Ez utóbbit kétféleképpen fogyaszthatjuk: frissen őrölve vagy hidegen sajtolt olaj formájában salátához keverve. A lenmagolajat ne adjuk az ételhez főzés közben, mert elveszíti értékes tulajdonságait. Gyorsan romlik, felbontás után ne tároljuk sokáig.